Bakan Varank: Türk Araştırmacılar En Süratli 5 Süper Bilgisayardan Birine Erişebilecek

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK konferansına katıldı. Konferansta ABD’de birlikte çalıştığı hocasıyla da bir röportaj gerçekleştiren Bakan önemli açıklamalarda bulundu. 

Bakan Varank “Avrupa Yüksek Performanslı Hesaplama Karşılıklı Girişiminin (EuroHPC) üyesi olduk, dünyadaki en çabuk 5 süper bilgisayardan birine gelmek için Barselona’daki merkezle ortaklık kurduk. Araştırmacılarımız, önümüzdeki yılın sonunda bu süper bilgisayara erişebilecekler” dedi.

Bakan Varank video konferansla katıldı

bakan varank

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, TÜBİTAK ULAKBİM ve Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin düzenlediği, Prof. Dr. Geoffrey Fox’un ana hatip olduğu 6. Yüksek Başarımlı Hesaplama Konferansı’na video konferans yoluyla katıldı.

Yüksek başarımlı hesaplamanın, hızla çoğalan bilgi üretimi nedeniyle kritik ve heyecan verici bir teknoloji olduğunu belirten Varank, bu nesil teknolojilerde geleceği şekillendirmek için bu nesil etkinliklerin çok önemli olduğunu açıklama etti.

Varank ile birlikte çalışan profesör baş konuşmacı oldu

geoffrey c fox

Varank, ABD’de birlikte çalıştığı Geoffrey Fox da dahil elde etmek üzere 200’den fazla araştırmacının bir araya geldiğini söyledi. Fox’un alanında seçkin bir profesör olduğunu söyleyen Bakan, “Dr. Fox şu anda biyoloji, patoloji, algılayıcı bulutları, bakış işleme, derin öğrenme, ağ bilimi ve parçacık fiziği konularında altyapıdan analitiğe uygulamalı bilgisayar bilimleri alanında çalışıyor. Yıllar boyunca, aralarında Türklerin de bulunduğu birçok doktora öğrencisine danışmanlık yaptı. Kendisi, yüksek lisans eğitimim esnasında benim de hocamdı. Hem sonra Indiana Üniversitesi Yaygın Teknolojiler Laboratuvarı’nda (Pervasive Technology Labs) birlikte çalıştık” dedi.

Varank, Fox’u vizyoner ve ilham verici yaklaşımıyla hatırladığını belirterek etkinliğe katılımı için de kendisine teşekkür etti.

TRUBA süper bilgisayar araştırmacıların hizmetinde

TRUBA

Süper bilgisayarların roket, araba, yüksek çözünürlüklü gösterme tasarımı, yapay akıl, cihaz öğrenmesi gibi birçok alanda kullanıldığının altını çizen Varank, “Bu teknoloji, bir yandan yeni bilimsel keşifleri güçlü bir şekilde desteklerken diğer yandan da hayatımızda her zamankinden daha etkili bir ülkü geliyor. Türkiye bu nedenle süper bilgisayarların yaygın kullanımına büyük yük veriyor” dedi. 

TRUBA’nın da bu yüksek performanslı ve dağıtımlı hesaplama merkezinin bütün araştırmacılara hizmet verdiğini açıklama etti. TRUBA’nın işlemci gücü, kullanıcı sayısı ve bilimsel çıktılarının ahenkli olarak arttığını açıklayan Bakan, 10 yılda kullanıcı sayısının 454’deri 3 binin üzerine çıktığını açıkladı.

Covid-19 araştırmalarında TRUBA etkisi

covid 19

Varank, bu altyapı tamamen araştırmacıların ve sektör oyuncularının karmaşık sistemlere zahmetsizce erişebildiğini açıklayarak “Covid-19 salgını esnasında TRUBA, aşı ve hap geliştirme araştırmalarını destekledi. İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi araştırmacıları, TRUBA’yı kullanarak Covid-19 virüs yapısını sıraladı. Keza TÜBİTAK SAGE’nin de birçok çözümlemeli çalışması TRUBA’da yapılıyor” dedi.

TRUBA’yı bir üstteki seviyeye taşımak istediklerini belirten Bakan, ODTÜ’de yeni tür veri merkezini yapı ettiklerini de sözlerine ekledi. Yeni merkezin açık bilgi üzerinden böylece fazla hizmeti sağlayacağını söyleyen Varank, yeni merkezin Avrupa Açık Bilim Bulutu’nun da (European Open Science Cloud) devlete ait üyesi olacağını açıklama etti. Pilot çalışma olarak da uç araştırma verilerini açık ayla getireceklerini açıkladı. Bu Nedenle iklim biliminde daha sağlam ve aktüel tahminlerle yeni modeller kurulabileceğini belirtti.

TÜBİTAK aracılığıyla araştırma fonu fırsatları sağladıklarını bildiren Varank, “Sıhhat, enerji, havacılık, uzay, otomotiv ve lojistik alanlarındaki karmaşık sorunların süper hesaplamayla çözülmesine odaklanan araştırmalara öncelik veriyoruz” dedi.

EuroHPC üyesi olduk

EuroHPC

Yakın zamanda EuroHPC üyesi olduklarını ifade eden Bakan, “Dünyadaki en seri 5 süper bilgisayardan birine erişim temin etmek için Barselona’daki merkezle ortaklık kurduk. Araştırmacılarımız önümüzdeki yılın sonunda, dünyadaki bu en hızlı 5 süper bilgisayardan birine erişebilecekler. Bu yeni sistem doğruca, araştırma sonuçları fazla daha seri alınacak, tasarım ve yazılımlar en hızlı teknolojilerden birinde test edilebilecek” dedi.

Kullanıcıların eğitimini yerine getirmek, sektörün süper bilgisayarlara olan erişimini kolaylaştırmak için TÜBİTAK ULAKBİM, ODTÜ ve Sabancı Üniversitesi ile mükemmeliyet merkezi yapı edileceğini ifade eden Bakan Varank, süper hesaplama konusunda bütünsel bir görüşe sahip olduklarını ifade etti.

Gelecek stratejilerine de değinen Varank, altyapılar yatırımlarının artırılması, araştırma ödeneklerinin iyileştirilmesi ve beşeri sermayenin eğitiminin planlandığını söyledi. Bakan, “Öncü teknolojilere önderlik ederek küresel rekabet gücü haline gelmeyi hedefliyoruz” dedi.